A fa – a kő és az agyag mellett – a legősibb építőanyagok egyike. Sokoldalú felhasználási lehetőségei tették sokáig alapvető műszaki alapanyaggá. A természetből készen nyerhető, és megmunkálás nélkül is alkalmas építészeti célú felhasználásra. A szerkezeti acél megjelenése előtt a fa volt az egyetlen számottevő húzószilárdsággal rendelkező tartószerkezeti anyag, így a XIX. századig rácsos tartókat, födémgerendákat csak fából készítettek. A XIX. század második és a XX. század első felében úgy tűnt, hogy a fa alulmarad az acéllal és a vasbetonnal való versenyben, és kiszorul az építési segédanyagok (zsaluzatok, állványzatok) területére. A XX. század második felétől azonban fokozatosan visszanyeri építészeti jelentőségét, és ma már a faépítészet reneszánszáról beszélhetünk. A fa széles körű ipari felhasználását elősegíti, hogy a fa újratermelődő nyersanyag, kitermelése egyszerű, feldolgozása kis energiaigényű, természetes, környezetbarát anyag, nagyszámú, különböző tulajdonságú fafaj közül lehet az adott célra legmegfelelőbb tulajdonságú faanyagot kiválasztani. Biológiai szempontból a fák az élővilág két nagy törzsébe sorolhatók. A fenyőfélék a nyitvatermők, a lombos fák a zárvatermők törzsébe tartoznak. A fenyőfélék a lombos fáknál sokmillió évvel korábban jelentek meg a Földön.
Általában magasra nőnek, szövetük egyenletes, a lombos fáknál egyszerűbb felépítésűek. A fatest szövete viszonylag homogén, ezért könnyen megmunkálhatóak. Az évgyűrűhatárok a fenyőknél általában felismerhetőek. A lombos fák szövetének felépítése sokkal változatosabb és bonyolultabb. A lombos fák jellemzően kevésbé magas növésűek, mint a fenyők. Törzsüket sok ág és ággöcs tarkítja, a fatestet a gyantajáratok hiánya jellemzi. Általában nagyobb testsűrűségűek és nagyobb szilárdságúak, mint a fenyők (keményfák: tölgy, bükk, akác, kőris stb.), de vannak kisebb testsűrűségű és szilárdságú fafajok is (lágy lombos fák: nyár, fűz, éger stb.). Magyarországon az építészeti tartószerkezetek céljára több mint 90%-ban fenyőfát használnak. Lágy, lombos fákkal csak alárendelt helyeken (mezőgazdasági létesítményeknél, illetve igénytelenebb családi házaknál), keményfákkal elsősorban épületrekonstrukciók (kastélyok, templomok stb.) alkalmával találkozunk. A tartószerkezeti célra leggyakrabban használt fenyőfélék: az erdei fenyő, a lucfenyő, valamint a jegenyefenyő. Ritkábban van lehetőség a legkiválóbb tulajdonságokkal rendelkező vörösfenyő használatára, és csak elvétve használják a gyengébb minőségű fekete fenyőt.
Hazai fafajok
Bükk, fehér
Latin neve: Fagus silvatica.Európa középső és északabbra lévő, kiegyenlített klímájú területei Szerkezeti leírás: Nagy odafigyelés mellett kell szárítani, gyorsan, jól szárad, de mérsékelten hőálló és használat közben jelentősen zsugorodik. Hajlító-, ütőszilárdsága, merevsége közepes mértékű. Bütünyomása nagy, hajlíthatósága kiváló. Kézzel és géppel is könnyen megmunkálható, ragasztása könnyű, jól szögelhető és csavarozható, felülete jól kezelhető. A faanyagot könnyen megtámadják a farontó bogarak. Vegyszeres telítőszerekkel jól kezelhető, így megóvható a károsítóktól. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 720 kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: Tulajdonságai miatt általánosan alkalmazhatók bármilyen célra. Használhatók bútorok készítésére, beltéri asztalosmunkákhoz, megfelelően kezelve, telítve kültéri famunkákhoz is. Könnyű megmunkálhatóságának köszönhetően kitűnően alkalmas esztergált fatermékek, szerszámnyelek, sportszerek, hangszerek, padlóburkolatok készítáésére egyaránt.
Bükk, gőzölt
Latin neve: Fagus silvatica.Európa középső és északabbra lévő, kiegyenlített klímájú területei Szerkezeti leírás: A fehér bükkhöz hasonló fizikai tulajdonságokkal rendelkezik, színe mélyebb árnyalatú, felhasználási területei a fehér bükkével megegyező. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 720 kg/m3 Hajlítószilárdság: 90 N/mm2 Felhasználás: Tulajdonságai miatt általánosan alkalmazhatók bármilyen célra. Használhatók bútorok készítésére, beltéri asztalosmunkákhoz, megfelelően kezelve, telítve kültéri famunkákhoz is. Könnyű megmunkálhatóságának köszönhetően kitűnően alkalmas esztergált fatermékek, szerszámnyelek, sportszerek, hangszerek, padlóburkolatok készítáésére egyaránt.
Cseresznye
Latin neve: Cerasus avium. Szerkezeti leírás: Színe: vörösbarna – sárgásvörös. A szíjács keskeny. Jellemző lehet a csíkosság, ennek színe gyakran zöld. Fája kemény, szívós, nehezen hasad, durva rostú, jól megmunkálható és pácolható. Mérsékelten zsugorodik. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: Furnér, hangszer, bútor, iparművészeti tárgyak.
Dió
Latin neve: Juglans regia. Szerkezeti leírás: A geszt színe barna – feketésbarna. A szíjács szürkésfehér és barna. A faanyag mérsékelten kemény, finom rostú, szívós, hajlítható, jól megmunkálható és pácolható. Rajzolata és színe erősen függ a termőhelytől, a gyökérfából szép furnér nyerhető. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: Furnér, iparművészeti tárgyak, hangszer, járműipar. Szép szövetszerkezete elsőrendű bútoralapanyaggá teszi.
Éger
Latin neve: Alnus. Elterjedés:Egész európában honos, legelterjedtebb az északi részen. Szerkezeti leírás: Gyorsan és jól szárad. Könnyen megmunkálható. Hajlító- és ütőszilárdsága kicsi. Bütünyomása közepes, merevsége igen gyenge, hajlíthatósága közepes. Megfelelően szegezhető, csavarozható, könnyen ragasztható. Jól felületkezelhető. A faanyagot könnyen megtámadják a farontó bogarak. Vegyszeres telítőszerekkel jól kezelhető, így megóvható a károsítóktól. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 530 kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: Széleskörben használják faragott és esztergált háztartási eszközök gyártására, seprű-, ecset-, kefenyelek, fajátékok készítésére. Hagyományosan ebből készül a facipő, valamint ideális alapanyag lehet művégtagok gyártásához. A jó minőségű farönkökből bútorok és falburkolatok gyártásához alkalmazott színfurnérok készíthetők.
Fenyő, borovi
Borovi (erdei fenyő – Pinus sylvestris) Szerkezeti leírás: Vöröses színárnyalat jellemzi, geszt és a szíjács eltérő színű, beépítve az idő elteltével a színek sötétülnek, jól megmunkálható, friss állapotban kékülésre érzékeny. A lucnál átlagosan szilárdabb, sűrűbb. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 490 kg/m3 Hajlítószilárdság: 80 N/mm2 Felhasználás: Bútorgyártás (lapragasztás, tömbösítés),Épületasztalos ipari termékek gyártása (ajtó, ablak, lépcső),Látható tetőszerkezeti elemek,Fal-, padlóburkoló anyagok gyártása (hajópadló, lambéria),Faházgyártás,Csomagoló anyagok (raklap, láda)
Fenyő, luc
Lucfenyő (Picea abies), jegenyefenyő (Abies alba) Szerkezeti leírás: Világos szín, homogén évgyűrűszerkezet jellemzi, fája könnyű, puha. A magashegységi és északi származású lucfenyők egyenletes, sűrű évgyűrűszerkezettel és kedvező fizikai-mechanikai tulajdonságokkal rendelkeznek. Kiválóan szárítható, ragasztható, felületkezelhető. A leggyakrabban és legtöbbféleképpen használt fafajok egyike. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 430 kg/m3 Hajlítószilárdság: 78 N/mm2 Felhasználás: Bútorgyártás (lapragasztás, tömbösítés),Épületasztalos ipari termékek gyártása (ajtó, ablak, lépcső,Gyalulás; fal-, padlóburkoló anyagok, profillécek gyártása (hajópadló,lambéria,Tetőszerkezet építése (deszkázat, palló, Gang-Nail, ragasztott tartók),Faházépíté, Csomagoló anyagok (raklap, láda)
Fenyő, vörös
Latin neve: Larix decidua. Szerkezeti leírás: Vöröses szín, magas gyantatartalom, nagyobb térfogatsúly, időjárás és vízálló, ellenálló károsítókkal szemben, kemény. Az elterjedt fenyők közül a legtartósabb, legkeményebb, legszilárdabb. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 550 kg/m3 Hajlítószilárdság: 85 N/mm2 Felhasználás: Fal-, padlóburkoló anyagok gyártása (hajópadló, lambéria),Épületasztalos ipari termékek gyártása (ajtó, ablak),Tetőszerkezet építése (látható faszerkezeteknél),Mélyépítés, vízépítési munkák
Juhar
Juhar vagy jávor ,általában hegyi juhar,Latin neve: Acer pseudoplatanus. Szerkezeti leírás: Fája sárgásfehér, a korai juhar vöröses, sárgásbarnára színeződik. Az évgyűrűk nem határozottak. Gyakori a hullámos rostfutás által okozott keresztirányú csíkosság. A faanyag kemény, igen kopásálló, rugalmas, rövid rostú, könnyen megmunkálható. A helytelen tárolástól elszíneződhet. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 670 kg/m3 Hajlítószilárdság: 90 N/mm2 Felhasználás: Jó műszaki tulajdonságainak köszönhetően az asztalosok és esztergályosok is kedvelik. Konyhabútor készítésnél részesítik előnyben. Padlózatként kopásállósága révén igen tartós. Furnérja is igen kedvelt. Rétegelve székülésnek használható. Használják még dísztárgyak, hangszerek, vonalzók nyílvesszők készítésére is.
Kőris
Latin neve:Fraxinus sp. Szerkezeti leírás: Színe világos sárga, a bél körül sötét barna erezettel. Rajzolata leginkább a fekete dióéhoz hasonlít. Igen ellenálló a fája (sav, időjárás, gomba- és rovarkárosítók, vegyszerek). Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2
Tölgy
Latin neve: Quercus petraea. Elterjedés: Európa északi félteke mérsékelt övi részein Szerkezeti leírás: Nagyon lassan szárad, hajlamos a repedésre, hasadásra. Hajlítószilárdsága mérsékelten nagy, merevsége és ütőszilárdsága csekély, de hajlíthatósága nagyon jó. Az európai tölgy korrodálja a fémeket. Nedves, nyirkos környezetben kék foltosodás keletkezhet a faanyagon. Gépi megmunkálása viszonylag könnyű, felülete kitűnően kezelhető. A faanyag tartós, de könnyen megtámagják a rovarok. A geszt nagyon nehezen, de a szijács könnyen telíthető. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 860 kg/m3 Hajlítószilárdság: 90 N/mm2 Felhasználás: Ideális bútorkészítésre, csónak- , dokk-, kikötő-, járműépítésre. Kitűnő alapanyag belsőépítészeti és kültéri munkákhoz, padlóburkoláshoz egyaránt. Használhatók szobrok, fafaragások készítésére. Közkedvelt alapanyaga a hordókészítőknek, kitűnően alkalmas különböző szeszesitalok (borok, whiskey, stb.) tárolására. Valamint feldolgozva dekoratív furnérlemezek kiszíthetők belőle.
Trópusi fafajok
Abachi
Wawa, Samba, Abachi, Ayous (Triplochiton scleroxylon) Lombos A trópusi Afrikában őshonos. Az elnevezések a termőhelytől, származási országtól függően változnak. Szerkezeti leírás: Szíjácsa 5-10 cm széles, sárgásfehér színű. Könnyű, csomómentes, egyenes szálú, homogén szerkezetű. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 400 kg/m3 Hajlítószilárdság: 73 N/mm2 Felhasználás: Szaunák belső berendezése, Képkeret, díszléc, Modellezés.
Afrézia
Afzélia Afrikai fafaj, Doussie néven is ismert. A világ legtartósabb, legkeményebb fái közé tartozik. Szerkezeti leírás: A geszt világos barna színű, kivágás után ha levegővel érintkezik sötét, vagy vöröses barnára színeződik. Sűrű szerkezetű, a színe mahagónira, keménysége az irokkora emlékeztet. Rendkívül tömör, kemény fa. Nem vetemedik, rovarálló. Speciális tulajdonsága a sav és lúgállóság, az időjárás viszontagságait ezért jól bírja. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 780 kg/m3 Hajlítószilárdság: 117 N/mm2 Felhasználás: Belső építészetben az erősen igénybe vett felületek borítására használják: lépcsők, korlátok, parketta. Külső építészetben: kapu, kerítés elemek, kerti bútorok. Amaranth Fafaj: Szerkezeti leírás: Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2
Aningre
Aningre (Aningeria altissima) Szinonim nevei: széleskörű fellelhetősége miatt sok neve van. Anegre, Kali, Mukali, Longhi Blanc Elterjedése: Afrika trópusi és -szubtrópusi régióban elterjedt, rengeteg alfaja ismert. (Kongo, Ghana, Nigéria) Szerkezeti leírás: Gesztje színe a világos barnától a sárgáig változik. Szíjács és a geszt színe között nincs markáns különbség. Gyakran előforduló fahiba a sötét göcs, és a krétás-szürke szerkezet. Kemény, sűrű szövetű fa viszonylag jó szilárdsági tényezőkkel. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 630 kg/m3 Hajlítószilárdság: 100 N/mm2 Felhasználás: Bútorgyártás, belsőépítészeti elemek, járólap, profilszegély, profilléc, zongora építés, esztergált fatermékek. Színe alapján natúran nyírt, pácolva diót és cseresznyét helyettesíthet. Antólia Fafaj: Koto (Pterygota macrocarpas ssp.) – lombos A trópusi Afrikában van a hazája. Szerkezeti leírás: Színe sárgás-fehér, szíjácsa még ennél is világosabb, 5-10 cm széles. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 530 kg/m3 Hajlítószilárdság: 86 N/mm2 Felhasználás: A könnyű megmunkálhatósága, egyenes szálúsága miatt a képkeretezők, asztalosok használják.
Balau
Balau, Bangkirai (Shorea ssp.) – lombos Észak-indiai fafaj. Szerkezeti leírás: Rajzolata hasonlít a Meranti-ra (azonos családba tartoznak). A szíjács világosabb színű , mint a geszt, ami a sárgásbarnától a rozsdabarnáig változik. Szövete finom és egyenletes. Saválló. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 1000 kg/m3 Hajlítószilárdság: 125 N/mm2 Felhasználás: Különösen Hollandiában és Belgiumba népszerű. Igen dekoratív padló készíthető belőle. Kültéri felhasználásra ideális (szélfogó, apácarács, kerti bútorok, járólap, híd- és vízépítés). Nagy igénybevételű helyek padlóburkolására ajánlott.
Balsa
Balsa (Ochroma pyramidale) Trópusi fafaj, Amerikában őshonos (Ecquador), de ma már a csendes-óceáni szigetvilág erdeiben is megtalálható. Igen gyorsan nő, telepítés után akár már hét évvel is vágásérett lehet. A termetes példányok magassága eléri a 40 métert, átmérője az 1,5 métert. A világ legkönnyebb fajsúlyú fáinak egyike (melyre neve is utal: spanyolul balsa tutajt jelent). Szerkezeti leírás: Rostjai egyenes lefutásúak. Lignin tartalma alacsony, sejtfalai vékonyak, frissen vízzel telitettek. Gesztje igen világos, a földön a harmadik legvilágosabb fafaj. Szíjácsa keskeny, sárgás-fehér. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 144 kg/m3 Hajlítószilárdság: 387 N/mm2 Felhasználás: Hajóépítés, ajtógyártás, hangszer (zongora, hegedű, xilofon, dob stb.), élelmiszeres doboz, repülő modellek, esztergált játékok, alkatrészek. A vibrációval és ütéssel szemben ellenálló, ezért a repülő-modellgyártáshoz szívesen használják. Ára magas, de a felhasznált kis mennyiség miatt nem szignifikáns.
Bubinga
Latin neve: Guibourtia demeusii, További elnevezései: kevazingo.Elterjedés: Nyugat-Afrikában fordul elő, főleg Kamerunban, Gabonban és Elefántcsontparton Szerkezeti leírás: Kíszárítva nagyon stabil, gyorsan szárad. Kényes faanyag, amelynek megmunkálása nehéz lehet, mert az erezet gyakran csavarodott és sokszor elég széles szíjács található benne, amelyeket el kell távolítani. A megmunkálás során a gyantazsebek megakaszthatják a vágóéleket. Felületének csiszolása után szép fénye lesz. Kézzel és géppel viszonylag könnyű megmunkálni, ha kis szögben vágjuk az egyébként nehezen feldolgozható csavarodott erezetét. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: Tömörfa formában sokféle módon felhasználható a bútorkészítésben, valamint a faburkoláshoz. Az esztergályosok körében kedvelt különleges színe és mintázata miatt, habár megmunkálása nagy porral jár. Késnyelek készítésére szintén használják.
Cedrela Tabaco
Cedrela Tabaco (Cedrela odorata) Szinonim nevei: Central American cedar, Brazilian cedar, Cigarbox cedar, Tabasco cedar. A trópusi régió (Közép- és Dél-Amerika, Afrika, Óceánia, Dél-Kelet Ázsia) erdeiben széleskörűen de nem nagy számban elterjedt lombos fafaj. A kitermelhető mennyiség sajnos egyre csökken. Szerkezeti leírás: Színe a szabad levegőn idővel sötétedik. A fiatalon kitermelt, illetve a gyorsan nőtt példányok színe halványabb. Jellegzetes, kellemes szaga van. Előforduló fahiba: gyantatáska. Önálló illattal nem rendelkezik. Szivardobozként a belső nedvességét megőrzi, nem engedi a szivart kiszáradni. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 448 kg/m3 Hajlítószilárdság: 680 N/mm2 Felhasználás: Elsődlegesen szivardoboz. E mellett: dekoratív bútorok, belsőépítészeti elemek, hajóépítés, dobozok, ládák, székek, fafaragások, esztergált cikkek, szivar-doboz, koporsó, dobverő, fagyapot (csomagoláshoz).
Cédrus Libanoni
Latin neve: Cedrus libani További elnevezései: igaz cédrus.Elterjedés: Libanon, Nyugat-Szíria és Dél-Közép része Törökországnak Szerkezeti leírás: A faanyag színe a halványtól egészen a sárgáig terjedhet, alkalmanként barnás-zöldes csíkokkal. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: Belsőépítészek egyik kedvenc fafaja, főleg szekrények, elválaztó falak és egyéb otthoni kiegészítők készítésére alkalmas eleganciát sugárzó színe miatt.
Ében
Latin neve: Diospyros spp. Elterjedés: Előfurdul Nigéria déli részén, Ghánában, Kamerunban, Zairében, Gabonban és Madagaszkáron Szerkezeti leírás: Levegőn meglehetősen gyorsan szárad, de hajlamos felületi repedezésre, míg a szárítókamrás szárítás kismértékű vetemedést okozhat. Használat közben igen stabil. Az ébenfa megmunkálása behéz mind kézzel, mind géppel, mert a szerszámok élét erősen tompítja. A faanyag elég rideg. Előfúrást igényel csavarozáskor és szegezéskor, csak különös gonddal ragasztható. Felülete jól csiszolható. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: Szobrok és fafaragások készítésére használták, emellett kiváló esztergályos-alapanyag, készítenek belőle szerszám-, evőeszköz- és bicskanyeleket. Megjelenhet ajtófoggantyúként, hajkefenyélként, billiárddákóvégként is. Más speciális felhasználási területei lehetnek zongora-, orgonabillentyű, orgonaregiszter, hegedű fogólap és húrfeszítő csavar, duda-szólamsíp is. Továbbá használják luxusminőségű szekrények, intarziák és berakásos díszítések készítésére.
Irokko
Irokko, Kambala (Chlorophora excelsa) – lombos Afrika trópusi esőerdőiben nő. Szerkezeti leírás: Szíjácsa 5-10 cm széles, sárgás-fehér. Szövete fényes, dekoratív. Gesztje sötétbarna. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 700 kg/m3 Hajlítószilárdság: 110 N/mm2 Felhasználás: Jól helyettesítheti a teak-et, tölgyet, darkred meranti-t, bangkirai-t.
Kotibe
Latin neve:NESOGORDONIA PAPAVERIFERA. Származási hely: Afrika. Szerkezeti leírás: könnyen megmunkálható, jól vágható, megfelelően ragasztható, zsugorodása közepesnek mondható. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 760 kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: Jó minőségű asztalosmunkákhoz, belsőépítészek gyakori alapanyaga, kíváló minőségű bútorokhoz, lépcsőnek, padlónak, esztergáláshoz szintén kíváló alapanyag.
Mahagóni Sapelli
Sapelli Mahagony (Entandophragma cylindricum)-lombos Hazája Közép-Amerika. Szerkezeti leírás: Színe a halvány rózsaszíntől a sötét vörösig lehet. Idővel rozsdabarnára sötétedik. Nagy a kereslet a halványan csíkos fa iránt. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 650 kg/m3 Hajlítószilárdság: 114 N/mm2 Felhasználás: A színfurnér-, és a rétegelt lemez-gyártás fő alapanyaga. Táblásítják, ajtó-ablak frízt, parkettát, ajtót készítenek belőle, de épületfának is alkalmas. A bútoripar és a belsőépítészet is kedveli könnyű megmunkálhatósága és szép színe miatt. Hajó belső burkolására, díszítésére is alkalmas.
Meranti
Latin neve: Shorea spp. További elnevezései: melapi, lun. Elterjedése: A meranti Malajziában, Sarawakban és Indonéziában honos faféle Szerkezeti leírás: Lassan, de jól szárad, domborodásra nem hajlamos, de olykor törékennyé válhat. Használat közben stabil marad. Jól megmunkálható. A szegeket és csavarokat jól tartja, könnyen ragasztható valamint megfelelő pólustömítés után felületük is jól kezelhető. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 670 kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: Könnyű épületszerkezetekhez, beltéri famunkákhoz, bútorkészítéshez és padlóburkoláshoz
Merbau
Merbau (Intsia palembanica) -lombos Hazája: Dél-Kelet Ázsia Szerkezeti leírás: A szíjács halvány sárga, a bél színe a sárgás-barnától a sötét-vöröses barnáig változhat. Az évgyűrűk rajzolata jól kivehető. Igen tartós, nagy szilárdságú, kemény, pórusos fafaj. Nem zsugorodik. Mechanikai teherbírása a tölgyével azonos. Rovar és gombakárosítókkal szemben ellenálló. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 840 kg/m3 Hajlítószilárdság: 120 N/mm2 Felhasználás: Különösen Hollandiában és Belgiumba népszerű. Igen dekoratív padló készíthető belőle. Használják még ajtó-ablak gyártók, hajóépítők. Színét hosszú ideig megőrzi. Kültéren sokoldalúan felhasználható.
Okume
Okoume (Aucoumae klaineana) – lombos Előfordulása: Afrika egyenlítői részén. Szerkezeti leírás: Hatalmas méretű ágtiszta törzset nevel (13-30 méter hosszú, 2 m-es átmérővel). A frissen kidöntött fa aromatikus illatú. Szíjács viszonylag széles (5-12cm), piszkosfehér. Gesztje sárgás-rózsaszínű, fényes. A sötétebb gesztű okouménak erősebb a fája, mint a világosé. Bélsugártükrei selymes fényűek, évgyűrűi igen szélesek. A hosszmetszeten széles csíkok láthatók. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 440 kg/m3 Hajlítószilárdság: 73 N/mm2 Felhasználás: Készítenek belőle hajót, ajtót, ablakot, lambériát, díszdobozokat.
Padouk
Padouk (Pterocarpus soyauxii) Hazája Közép és Nyugat Afrika (Kamerun, Gabon, Nigéria, Aranypart), 17. század óta használják Európában. Szerkezeti leírás: Egyenes, szépnövésű fa. A frissen vágott fa világos narancs vöröses, idővel vöröses barnára változik, nagyon dekoratív. Meglehetősen kemény és nehéz. Nagypórosú. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 770 kg/m3 Hajlítószilárdság: 131 N/mm2 Felhasználás: Padlóburkoló, bútorok, hajógyártás.
Paliszander
Latin neve: Dalbergia nigra. További elnevezései: brazil rózsafa, bahiai rózsafa, jacaranda. Elterjedése: Brazilíában és Hondurason élnek, de megtalálhatóak Mexikóban is. Szerkezeti leírás: Lassan szárad, erősen hajlamos a repedésre, de használat közben stabil. Kézzel és géppel viszonylag könnyű őket megmunkálni, de a szerszámok élét komoly mértékben tompítják. Felületük simára, fényesre és olajosra csiszolható. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: kg/m3 Hajlítószilárdság: N/mm2 Felhasználás: A tömörfa és furnérlemez formájú paliszander már több mint 200 éve igen nagy értéket képvisel a minőségi bútorkészítésben. Használják bankok és üzletek, valamint tárgyalótermek berendezésére, készítenek belőle asztalokat, különféle bútorokat, billiárdasztalokat és zongorákat. Igen népszerű szoborkészítésnél és fafaragásban, valamint kítűnő esztergályos-alapanyag.
Teak
Teak (Tectona grandis) – lombos Hazája Dél-Kelet Ázsia. A legjobb minőségű rönkök Burmából, Thaiföldről származnak. Szerkezeti leírás: Színe világos sárga, a bél körül sötét barna erezettel. Rajzolata leginkább a fekete dióéhoz hasonlít. Igen ellenálló a fája (sav, időjárás, gomba- és rovarkárosítók, vegyszerek). Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 660 kg/m3 Hajlítószilárdság: 90 N/mm2 Felhasználás: A teak rendelkezik a legnagyobb múlttal a kereskedelmi fa-anyagok között. Hajóépítésre kiváló, mivel a gomba és rovarkárosítókkal szemben ellenálló, valamint magas az olajtartalma és nagy a víztaszító képessége. Kültéri tömörfa bútorok is készülnek belőle. A skandináv országokban azonban az asztalosok újra felfedezték.
Tiama
Tiama (Entandrophragma angolense) Szinonim nevei: Edinam, Gedu nohor, Ipaki. Elterjedése: a trópusi régió (Afrika) Szerkezeti leírás: Magas (28 m) ágtiszta törzset nevel. A geszt erősebb színű, lazac esetleg viola színű. Porózus szerkezetű. Erezete dekoratív a növési irányváltásoktól. Közép keménységű fa, szilárdsága alacsonyabb a rokon mahagóni fajtól, de ez a felhasználását tekintve nem biztos, hogy hátrányt jelent. Viszonylag rugalmas, könnyen hasítható. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 600 kg/m3 Hajlítószilárdság: 78 N/mm2 Felhasználás: A belőle készült furnér ill. rétegelt lemez dekoratív bútor alapanyag. Tömörfaként kül és beltéri építészet, luxuscikkek, parketta, lépcső, hajóépítés, mahagóni helyettesítő. Nyílászárók gyártására nem javasoljuk.
Wenge
Wenge (Millettia laurentii) Nyugat-Afrikában őshonos (Zaire, Kongo) Szerkezeti leírás: Nagyméretű törzset nevel, nem ritkán eléri a 30 méter magasságot és az 1 méter mellmagassági átmérőt is. A szíjácsa sötét barna, néha fekete. Húrirányú metszetén finom ceruza vastagságú, cserszínű, és sötét barna vonalakkal. A tangenciális metszete hullámos csíkok teszi a fa felületét érdekessé. A fa értékét farajzolatának különlegessége határozza meg. Egyenes rostú, durva szövetű. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 860 kg/m3 Hajlítószilárdság: 160 N/mm2 Felhasználás: Parketta, kültéri lépcső és beltéri bútorok.
Zebrano
Zingana, allene, ele, amoulk, zebrafa, – lombos A trópusi Afrikában van a hazája. Szerkezeti leírás: A negyedelő vágással előállított felületeken a geszt világos aranysárga alapon szabályos és párhuzamos, keskeny sötétbarna vagy fekete csíkozású, amely a faanyagnak zebraszerű mintázatot kölcsönöz. Az élesvágással vagy forgató vágással előállított felületeken a faanyag szertelenül csíkos. Az erezet csavarodott vagy hullámos, a textúra durva, felülete csillogó. Fizikai tulajdonságok: Légszáraz fajsúly: 740 kg/m3 Hajlítószilárdság: 86 N/mm2 Felhasználás: Főleg dekoratív színfurnérok előállítására használják, amelyet leginkább negyedelő vágással állítanak elő, hogy a kemény és puha rostok váltakozása ne okozzon felhólyagosodást. Használják még berakások és intarziák készítésére szekrényeknél és egyéb díszes bútoroknál. Furnérja hajlamos a tárolás közbeni púposodásra és hullámosodásra, ezért érdemes súly alatt tartani. A tömörfa zebrano jó esztergályos faanyag, készülnek belőle díszes fanyelek és kisebb tárgyak, fafaragások, szobrok.
Bútorápolás
Hogyan ápolhatja megfelelően fenyő íróasztalát?
Manapság minden reklámból azt hallani vissza, hogy cserélje le a régit, vegyen újat, stb. és nem esik szó sehol arról, hogy ha sokáig akarja élvezni, akkor hogyan bánjon vele, hogyan ápolja, hogyan tisztítsa, hogyan vigyázzon rá …
Egy bútorvásárlásnál azonban nem hónapokban, vagy egy-két rövid évben gondolkodunk, hanem 4, 5, …, 10, vagy akár még tovább, de gondolom, Önnel sincs ez másképp. Ez elsősorban attól függ, hogy milyen bútort akarunk venni, de minden bútor (legyen az bútorlap, tömör fa, vagy kárpitos bútor) esetében fontos szerepe van a megfelelő ápolásnak.
A fenyő íróasztalok esetében, de általánosságban igaz minden fenyő bútorra, hogy ezeknél különös jelentősége van a megfelelő ápolásnak, mert a fenyő egy elég puha és sérülékeny fafajta, amin hamar nyomot hagy a nedvesség, a fokozott hőhatás és nagyon sérülékeny is.
Mitől és hogyan óvjuk?
- Fény és a fenyő bútor
Normál fényviszonyok mellett is számolni kell azzal, hogy a fenyő bútorok színe az idő múlásával változni fog. Egy bizonyos mértékig sötétedik, aztán egy idő után megszűnik ez az elszíneződés. Emiatt azonban nem kell aggódnia, mert a színváltozás elenyésző mértékű, csupán arra figyeljen oda, hogy ha például virágot, díszeket rak a fenyő íróasztalra, akkor azoknak változtassa a helyét, hogy azok alatt is azonos mértékben tudjon sötétedni a fenyő. - Fokozott hő és a fenyő bútor
Normál hőmérsékleten sokáig szép marad a fenyő bútor. Amitől óvni kell, az a fokozott hőhatás, ezért ne tegyük például a fűtőtest közvetlen közelébe. A hő hatására a fenyő fokozatosan veszít a nedvességtartalmából és a túl gyors kiszáradás következtében megrepedhet, megcsavarodhat. Ebből a szempontból veszélyes időszak, a fűtési szezon kezdete, amikor központi fűtéssel rendelkező lakásokba hirtelen 40 fok lesz, illetve vigyázzunk a padlófűtéssel is. A kedvezőtlen hőmérsékleti hatásokat szellőztetéssel, vagy a helyiség párásításával ellensúlyozhatjuk. - Kosz és a fenyő bútor
A víztől tocsogó ruhával való tisztítás kerülendő. Por és könnyebb szennyeződések eltávolításához használjunk puha törlőruhát, makacsabb szennyeződésekhez enyhén nedves pamutrongyot és méhviaszos bútorápolót. A fenyő kényes mivolta végett a fenyő íróasztalokat, fenyő polcokat és komódokat elsősorban otthoni felhasználásra ajánljuk, tanuláshoz, vagy gyerekszobába. Irodába, folyamatos munkavégzéshez, ahol nem tud kellőképpen vigyázni rá, túl sérülékeny és bosszantani fogja, ha egy-egy benyomódás, vagy karcolás keletkezik az asztal felületen.
Bútortisztítás: lehetőleg természetesen
A kereskedelemben kapható bútor- és padlófényező szerekben gyakran fenol van, amely a levegővel érintkezve kemény, csillogó bevonattá szilárdul – viszont használata után még napokig irritáló gázokat bocsáthat ki. A fenol egyes emberek bőrét izgatja, sőt némely állatkísérlet szerint egyenesen rákkeltő. A káros hatások elkerülése érdekében a fafelületek szépítéséhez próbáljuk ki az alábbi házikészítmények egyikét:
- Keverjünk össze fél teáskanál olivaolajat negyed csészényi ecettel; vagy
- 2 -3 rész növényi olajat 1 rész citromlével.
Ha a víz foltot hagy a fán, azt só és növényi olaj fele-fele arányú keverékével távoltíthatjuk el: vigyük fel a foltra, hagyjuk rajta egy percig rajta, majd töröljük le. Az is segít, ha fogkrémmel átdörzsöljük, majd nedves ronggyal letöröljük. A rozsdafoltokat két rész só és egy rész citromlé keverékével távolíthatjuk el, majd dörzsöljük szárazra a kezelt felületet.
Ha mégis szívesebben használunk készen kapható bútorfényezőt, vásároljunk folyékony, palackban vagy pumpás flakonban árult készítményt, és azt puha ronggyal vigyük fel a fafelületre. Csak kevés bútorfényt használjunk, és közben mindig viseljünk gumikesztyűt, és mindig nyissuk ki az ablakot.